Lilky můžete pěstovat i u nás

Lilky můžete pěstovat i u nás

Lilek je příbuzný rajčeti a bramborám, patří do stejného botanického rodu Solanum. V tropických oblastech je trvanlivý, u nás se pěstuje jako sezónní plodina, protože má vyšší nároky na teplotu a nesnese mráz.
Rostliny dorůstající do výšky 40 až 140 cm, mají vykrajované listy s jemnými chloupky, některé odrůdy mohou mít na stoncích, listových stopkách i žebrech ostré trny. Barva květu většinou odpovídá barvě plodu. U nás se nejčastěji pěstuje lilek kyjovitého tvaru s fialovou slupkou reprezentovány odrůdami 'Český raný' a 'Nero'. Škála možností této plodiny je však podstatně širší. Plody mohou být bílé, růžové, zelené, oranžové, jednobarevné i proužkované.
lilek melongena

Pěstování ve skleníku

Rostliny jsou převážně samosprašné, proto je lze pěstovat ve skleníku i ve fóliovníku. Občasné poklepání po květech pomůže uvolnit pyl, což je významné hlavně na počátku kvetení.
fialový lilky

Předpěstujte si sazenice

Lilky u nás vyžadují předpěstování sazenic. Semena vysévejte v první polovině března do skleníku nebo doma za oknem. Na klíčení zajistěte vyšší teplou (25-30 ° C). Dokud se nad povrchem substrátu neobjeví lístky, světlo není nutné. Po vyklíčení ho však rostlinám zajistěte co nejvíce. Sazenice vysazujte až po ustálení jarního počasí, tedy v polovině, až koncem května. Vyčkejte, až se půda prohřeje, lépe se ujmou, rychleji porostou. Na stejném místě můžete lilek pěstovat s odstupem nejméně 4 let. Lilky nepěstujte po rajčatech, paprice ani bramborách.
Vyžadují teplé stanoviště. Hlavně v období tvorby plodů jsou velmi náročné na vodu, od poloviny července do konce srpna proto nezapomeňte na doplňkovou závlahu. Velmi dobře reagují na mulčování mezi řadí slámou nebo černou netkanou textilií. Omezíte nadměrné vypařování, růst plevelů, půda se lépe prohřeje.

Dobrý tip

Plody nenechávejte na rostlinách příliš dlouho. S postupným dozráváním dužina houbovatí a semena tvrdnou. Nejchutnější a nejlahodnější jsou mladé lilky, pravidelný sběr navíc podporuje tvorbu dalších plodů.